Pozvání..?

29.07.2020


Kdysi mne okolnosti dovedly do knihkupectví, které bylo ve výprodeji. A proto, že mám knihy ráda, vešla jsem v naději, že by se mohl zde najít ještě nějaký "zapomenutý" dobrý kus do mé knihovny. Táhlo mne oddělení ezoteriky a probírala jsem se Snáři, když v tom mi padla do oka nenápadná malá knížka, měla světlemodrou barvu a zjevně nikoho nezaujala, i když knihkupectví bylo už skoro prázdné. Otevřela jsem ji náhodně a věděla jsem, že bez ní domů neodejdu. Jmenovala se CESTA NA DRUHÝ BŘEH. Po pár letech ode mne knížka odputovala, půjčila jsem ji. A asi ji ten někdo potřeboval víc, než já..anebo ji věnoval dál, to už se nedozvím. Jediné, co jsem si z ní stačila zaznamenat a přepsat, byla řeč jistého Indiánského "Staršího"...která mne oslovuje do dneška.

S pokorou se chci o ni dnes s vámi podělit:

Pozvání - Oriah Mountain Dreamer

Nezajímá mne, jakou prací se živíš. Chci vědět, po čem hluboce toužíš a jestli se odvážíš setkat se s touhou svého srdce.


Nezajímá mne, kolik je ti let. Chci vědět, jestli jsi ochotný riskovat, že budeš vypadat pro druhé jako blázen kvůli lásce, kvůli svému snu, kvůli dobrodružství být opravdu naživu a nebo jestli chceš jít životem z pohodlnosti jako jedna z loutek, kterou hýbou druzí.

Nezajímá mne, jaké planety krouží kolem tvého měsíce. Chci vědět, jestli jsi se dotkl svého vlastního soužení. Chci vědět, zda se ve tvé tváři bez studu zračí prožitá bolest nebo jestli jsi se už uzavřel z pouhého strachu. Jestli svou bolest dokážeš pravdivě nést nebo ji před lidmi schováváš, překřikuješ nebo zapíjíš.
Chci vědět, jestli jsi připraven znovu otevřít své srdce lásce a radosti. Chci vědět, jestli jsi ochoten čelit i mé bolesti, aniž bys ji shazoval, zlehčoval nebo přehlížel a utíkal od ní.

Chci vědět, jestli dokážeš znovu prožívat také radost, moji či tvoji a nechat se jí prostoupit až do konečků prstů aniž bys ji tlumil ze strachu, co tomu řeknou druzí, tvoji přátelé nebo rodina

Nezajímá mne, jestli příběh, který mi vyprávíš, je pravdivý. Chci vědět, zda dokážeš zklamat druhé tím, že říkáš pravdu, abys mohl zůstat pravdivý sám k sobě, jestli vydržíš nařknutí ze lži a nepodvedeš svou vlastní duši. Chci vědět, jestli dokážeš pravdu neumlčovat nebo ji nepřekrucovat, abys před druhými dobře vypadal jen ty sám.

Chci vědět, zda každý den dokážeš vidět krásu, kterou pro tebe někdo vytvořil, z její přítomnosti odvodit i svůj život a našlapovat po špičkách jen proto, abys ji nezničil. Chci vědět, jestli dokážeš vidět krásu i v bouřlivých dnech a nezavírat před ní oči.

Zda dokážeš žít se selháním, mým i tvým a přesto stát na břehu jezera a za svitu úplňku křičet "Ano!"

Nezajímá mne, kolik vyděláváš a jaký majetek máš. Chci vědět, zda se o vše, co máš, dokážeš také rozdělit a nevymezovat stále vše na MOJE A TVOJE. Chci vědět, zda dokážeš vidět a ocenit také mou starost a práci. Zajímá mne, jestli dokážeš po nocích mého hlubokého smutku, v mých slabých chvílích, otevřít svou náruč a držet mne tak dlouho, jak potřebuji, abych znovu nalezla sílu, abych se znovu mohla postavit silná po tvém boku.
Chci vědět, jestli až budu jakkoli oslabená, nemocná nebo už stará, nebudeš mne pro mou únavu nebo jedno neuvážené slovo od sebe a od druhých odstrkovat, pomlouvat mne nebo se mne chtít zbavit jako nepohodlné zátěže.

Nezajímá mne, kolik přátel máš. Zajímá mne, jestli dokážeš mít za přítele člověka, který ti do života nepřináší jen hmotné věci, ale cenné rady a zda mu dokážeš věřit, i když ti neříká vždy hezké věci o tobě. Chci vědět, jestli i mne budeš považovat za takového přítele a budeš se mnou stát i ve středu požáru a necouvneš.

Nezajímá mne, kolik jakých škol jsi vychodil. Zajímá mne, jestli jsi cítit ryzí člověčinou, jak široké máš srdce a když se vše kolem tebe hroutí, zda dokážeš sám stát rovně. Chci vědět, co zůstane v tobě, když vše falešné se ztratí. Zajímá mne, jestli dokážeš být se sebou sám a v tichu hledat smysl a odpovědi. Jestli dokážeš člověka, který při tobě stojí, mít rád stejně jako sebe a nebudeš se ho chtít zbavit pokaždé, když s tebou nesouhlasí.

Zajímá mne, jestli máš touhu probudit se k Pravdě, pravému životu a Lásce, i když všichni kolem tebe ještě v hluboce spí.